Okos otthonnal a rezsi növekedés ellen – Otthon, ami értünk van.

Nagyon sokszor halljuk érvként az okos otthonok mellett, hogy a költségeket is lehet velük csökkenteni. Vajon ez csak marketing fogás vagy valós, lehetséges előny. Az okos otthon központhoz kapcsolt vezérlő, kapcsolók (relay-k, dimmerek, redőnyvezérlő, fali aljzatok stb.) nem csak a fogyasztók kapcsolásával foglalkoznak, hanem mérik azok fogyasztását is. A központ ezeket az adatokat összegezve megmutatja az egyes fogyasztók összegzett fogyasztását, illetve adott esetben, akár az egész ház fogyasztását. Mostani helyzetben amikor folyamatosan növekvő költségekkel kell számolni ez bizony sok forintot jelenthet. Május folyamán az első ügyfeleim egyike keresett meg azzal, hogy az ingatlan működésének automatizálása mellett vajon lehetne-e csökkenteni a működési költségeket az ingatlan (családi házról beszélünk) komfort érzetének csökkenése nélkül? Az okos otthon rendszer bevezetésekor viszonylag sok helyre kerültek vezérlők (világítás, redőnyök, medence keringtető rendszer, locsolórendszerhez stb.). Természetesen még így is maradt olyan jelentős fogyasztó, amit nem kapcsolunk (hűtőgép, mosógép stb.), mert ezek működését mindig biztosítani kell. Azonban a mért fogyasztók működésének optimalizálásával már látható eredményeket tudtunk elérni

És nézzük a tényeket:

– Az első lépés a lakók életmódjának tisztázása volt (mikor vannak otthon, mikor van szükség az elektromos eszközök bekapcsolt állapotára, mennyit vannak házon kívül stb.

– Ezután (június első napjaiban) megnéztük a májusi fogyasztási adatokat:

A mért eszközök össz májusi fogyasztása 220 kWh volt, ami beszámítva nem mért fogyasztókat bizony meghaladja a kedvező áron biztosított fogyasztás mennyiséget. Látható, hogy a legnagyobb fogyasztó a vízmelegítő. Mint kiderült ez egy 100 literes elektromos vízmelegítő és nyilván nem kell ennek mindig működni amellett, hogy legyen folyamatosan melegvíz. A reggeli, esti fürdési periódusokba nyilván mindig biztosítani kell a meleg vizet, míg nap közben a szükséges meleg víz igényt ellátja a 100 literes vízmelegítőben lévő meleg víz. Továbbá az is kiderült, hogy amikor nem tartózkodnak otthon (pl. hétvégén) akkor természetesen nem kell ennek a fogyasztónak működnie. Minden fogyasztót így végig gondolva beállítottuk azokat a logikákat, amik kapcsolják a különböző fogyasztókat. Az eredmény már az első hónapban (júniusban) megmutatkozott.

Több mint 13%-al (192 kWh) sikerült csökkenteni az össz fogyasztást, még úgy is, hogy új fogyasztó lépett be (medence keringtetés). Ezeket is mérlegelve tovább finomítottuk a rendszer működését. Az eredmény a júliusi adatokban látható:

Mint látható további több 6%-os (182 kWh) csökkenést lehetett elérni az előző hónaphoz képest. Vegyük figyelembe, hogy jelentős idény jellegű fogyasztó is elkezdett működni (medence szivattyú), így az idény lezárulásával további jelentős fogyasztás érhető el.

Látható, hogy az össz fogyasztást a kezdeti 220 kWh-ról 182 kWh-ra sikerült csökkentenünk úgy, hogy jelentős idényjellegű fogyasztó is volt.

Összefoglalva látható, hogy az okos otthon bevezetésével és az eszközök működésének optimalizálásával jelentős fogyasztási csökkenés érhető el, ami már forintokban is kimutatható. A folyamatos rezsi költségek csökkenésével szemben egyszeri költségként az okos otthon bevezetése és a konzultációs díjak állíthatók szembe, vagyis az okos otthon rendszer bevezetése belátható időn belül megtérül (nyilván függ a rezsi csökkentés mértékétől), megtartva a ház komfortosságát és automatikus működését.

Már csak egy feladat lesz (központi fűtés van az ingatlanban gázkazánnal). Amikor a fűtési idény elindul optimalizáljuk az okos otthon központtal összekapcsolt termosztát működését, így csökkentve a gázfogyasztást is.