Hogyan válasszunk okos otthon rendszert?

Ma az egyik legnépszerűbb vevő csalogató marketing fogás, ha azt mondják egy új termékről, hogy az „Okos … (konnektor, lámpa, vezérlő stb.)”. Sajnos már találkoztam olyan ügyféllel, aki vásárolt mindenféle okosnak mondott eszközt és arra kért integráljam össze őket (okos villanykapcsolók, konnektorok, redőnyök, személyi asszisztens stb.). Természetesen ez nem működött, hisz a különböző gyártók, különböző kommunikációs protokollokat (Wi-Fi, Z-Wave, Zigbee, különböző BUS rendszerek stb.), használnak. Sok esetben, még ha azt is ígérik, hogy integrálhatók egy rendszerbe, ennek ellenére a legtöbb esetben ez nem lehetséges.

Ezért a javaslatom az, hogy ha valaki okos eszközökkel szeretné felszerelni ingatlanát és költségbe veri magát pontosan gondolja végig mit szeretne csinálni és ahhoz a legmegfelelőbb eszközöket vegye meg. A másik megoldás, mint egyébként sok más esetben is, forduljon szakemberhez, konzultáljon okos otthon szakemberrel. Beszerzések és bevezetések elött beszéljék át mi a feladat, milyen lehetőségek vannak és mik az alapfeltételei egy okos otthon rendszer bevezetésének.

Mik azok a fontos szempontok, amiket bármely eszköz bevezetése elött végig kellene gondolni:

  • Az első szempont:
    • Okos otthon rendszert szeretne-e bevezetni az ügyfél, vagy csak egy feladatra egy vezérelhető eszköz a cél. Az okos otthon rendszer egy központból (conroller, gateway, switch és még sok neve lehet), érzékelőkből és beavatkozókból álló rendszer. Az érzékelőkből érkező információkat a központ dolgozza fel és a felépített logikák alapján a beavatkozókon keresztül biztosítja az ingatlan optimális és automatikus működtetését, mindezt mobil eszközön távolról is kontrollálható módon.

  • A következő szempont az ingatlan kialakítása:
    • Ha új építésű ingatlanról beszélünk vagy esetleg egy nagyobb felújítás előtt álló ingatlanról van szó akkor mérlegelni érdemes, hogy egy vezetékes, vagy egy vezeték nélküli rendszert szeretnénk bevezetni. Mind a két rendszernek megvannak az előnyei, amit érdemes megfontolni. A Szegihome portfoliójában a Chameleon és a Comfortclick biztosíthatják a vezetékes okos otthon rendszert és a Chameleon, Comfortclick, Fibaro és Somfy biztosítja a vezeték nélküli rendszer kialakításának lehetőségét. Azért fontos ennek mérlegelése mert a vezetékes rendszerek esetében az erős áramú kábelezés mellett az okos otthon rendszer vezetékezését is el kell végezni.
    • Ha már meglévő ingatlanról beszélünk és nem akar az ügyfél falvéséssel járó munkákat az ingatlanba, akkor mindenképpen vezetéknélküli megoldások jöhetnek szóba. A Szegihome kínálatában az összes gyártónak vannak vezeték nélküli megoldásai. Itt eldöntendő, hogy milyen protokollt használjunk. A Chameleon és a Somfy Zigbee míg a Fibaro és a Comfortclick Z-Wave protokollt használ. Tapasztalatom szerint sokkal több Z-Wave eszköz érhető el ma Magyarországon, mint Zigbee. A másik tapasztalatom, hogy a széles Z-Wave eszköztárból szinte minden eszköz integrálható ezt a protokollt támogató központokkal. Persze a paraméterezhetőség mértéke különböző, de mindenképpen fognak működni az eszközök. A másik érdekesség, hogy azok a gyártók, akik Zigbee protokollt használnak csak az általuk bevizsgált Zigbee eszközöket támogatják és a nem támogatott eszközök integrálhatósága bizonytalan. Természetesen ne felejtkezzünk el a Wi-Fi eszközökről se. Azonban részemről ez a legkevésbé támogatott megoldás, mivel egy ingatlanban így is sok Wi-Fi eszköz lóg a routereken és ha tovább terheljük az okos otthon eszközökkel akkor az adott sávszélesség tovább szűkülhet, ami problémákat okozhat. A kész ingatlanok esetében még a már kialakított erős áramú hálózat, fűtési rendszer, árnyékolástechnikai megoldá és egyéb feltételeket is meg kell vizsgálni mielőtt döntést hozunk.

  • Harmadik és talán egyik legfontosabb szempont, hogy mit szeretnénk okosítani.
    • Mostanában talán a legnépszerűbb a fűtésvezérlés okosítása. Ez akár radiátor fűtés esetén, akár padló, fal vagy plafon fűtés-hűtés esetén is megoldható. Azonban mindenképpen be kell vonni a fűtésszerelőt. Az okos otthon rendszer beavatkozása, szabályozása mindig a szekunder oldalon történik, vagyis, ha már rendelkezésre áll a meleg vagy hideg víz, annak mennyiségét szabályozza a hőátadó közegbe, az igények szerint. A megoldás sok féle lehet a radiátor termosztátoktól az egy termosztátos szabályozáson át egészen a zónánkénti fűtést-hűtést vezérlő termosztátokig. Az okos otthont bevezető nem fűtésszerelő, tehát a csak az okos otthon szabályozást tudja bevezetni. A fűtésrendszer átalakítása, módosítása nem az ő feleadata. Azt is a fűtésszerelőnek kell megmondania, hogy hol lehet beavatkozni a fűtési rendszerbe. A Szegihome minden rendszere alkalmas fűtésvezérlés okosítására.
    • Világítás vezérlés okosítása. Itt mindenképpen az erősáramú villanyszerelővel kell együttműködni. Az esetek nagy részében a villanyszerelés és az okos otthon rendszer két különböző szakma. A világítási rendszer okosításának vannak feltételei. A legtöbb esetben a vezérleni kívánt világítási rendszereknél szükség van a fázis „L” és a nulla „N” vezetékre is. További feltétel lehet, hogy elég mélyek-e a falba épített kapcsoló dobozok, hogy a kapcsolók mögé elhelyezendő beavatkozók számára elég e a fizikai hely. A Szegihome minden rendszere alkalmas a világításvezérlés okosítására.
    • Árnyékolás okosítás. Ebben az esetben az árnyékolás szerelését végző szakemberrel kell együttműködnie az okos otthon bevezetőnek. Alapvetően az okos otthon rendszerek és vezérlők a kapcsolós redőnymotorok vezérlésére alkalmasak. A Szegihome kínálatában a Chameleon, Comfortclick és a Fibaro ilyen rendszer. Ezektől eltérően a Somfy (hisz ők az árnyékolástechnológiai oldalról jönnek) üdítő kivétel ebből a szempontból. A Somfy szinte minden árnyékolás fajtára megoldást kínál (redőny, zsaluzia, függöny, ablak, napernyők stb.). Kínálatuk a távirányítós árnyékolóktól a nagyon csendes árnyékoláson át egészen napelemekkel működő redőnyökig terjed. Nyilván ennek megfelelően a Somfy okos otthona is támogatja ezeket az árnyékolási megoldásokat kiegészítve a szokásos világítás és fűtésvezérléssel.

Természetesen további területek (klímák, hangrendszer, személyi asszisztensek, öntözés és még sok más terület) is okosítható, de talán a fentebb felsorolt három terület a legnépszerűbb.

Összefoglalásként az egyik fontos kiemelendő, hogy előre gondolkodjunk mit szeretnék csinálni, a másik, hogy több terület együttműködésére van szükség egy optimálisan működő és költséghatékony okos otthon rendszer bevezetéséhez.

A Szegihome kínálatában található gyártók megoldásaival teljes okos otthon funkciók megvalósíthatók.

Kérjen konzultációt és megtervezzük majd bevezetjük az igényeknek legjobban megfelelő megoldást!