A fűtésvezérlés mellett ez a másik legnépszerűbb felhasználási területe az okos otthon rendszereknek. Sok mindent magába foglal, például fogadófény, kerti világítás, jelenlét szimuláció, világítás távvezérlés, hangulatfény, éjszakai diszkrét világítás a könnyebb mozgás érdekében.
Este fáradtan hazaérkezve nem kell a sötétbe botorkálni, keresve a villanykapcsolót, mert az okos otthon rendszer érzékeli megérkezésünket, felkapcsolja a szükséges világítást (fogadó fény). Távozáskor riasztó bekapcsolásával minden világítást lekapcsol, kikapcsolja a nem szükséges fogyasztókat, így energiát és persze költséget takarít meg nekünk.
Távollétünk alatt időnként felkapcsolódnak a lámpák, hogy úgy tűnjön, mi otthon tartózkodunk (jelenlét szimuláció). Mindezt akár kapcsolhatjuk mobiltelefonunkon keresztül is. A mobil applikáció segítségével pedig ellenőrizhetjük otthonunk állapotát.
Egy esti beszélgetéshez hangulatfényt kapcsolhatunk vagy TV bekapcsolásakor automatikus háttérvilágítás indul el, ahogy számunkra a legkellemesebb.
Fotelban ülve távirányítóval is kapcsolhatjuk világításunkat vagy személyi asszisztens (Google Home, Amazon Alexa,..) használatával, akár szóval is irányíthatjuk otthonunk világítását.
A világításvezérléshez a központi egységen kívül vezérlőket, mozgásérzékelő szenzorokat vagy ha szükséges távirányítót használok az igények kialakításához.